Boże Narodzenie
Boże Narodzenie

Boże Narodzenie na polskiej wsi. Tradycje, wierzenia i zwyczaje

Zimowe święta obfitują w symbolikę, wierzenia i tradycje. Niektóre z nich wywodzą się jeszcze z czasów świętowania powitania słońca po zimowym przesileniu, inne zostały zaadaptowane z kultury chrześcijańskiej, jeszcze inne stanowią najnowsze nabytki z kultury zachodniej. Jak wyglądało dawne polskie Boże Narodzenie pod wiejską strzechą?

To jest wpis ogólny na temat świąt Bożego Narodzenia – odnośniki przeniosą Cię do poszczególnych artykułów, które powstały na blogu w poprzednich latach.

Boże Narodzenie dawniej

Zimowe święta to najbardziej magiczny czas w roku. Tę magię było czuć już od pierwszych dni listopada, gdy, według wierzeń, dusze zmarłych przychodziły na ziemię i pozostawały tu aż do Bożego Narodzenia. Prawdziwie wyjątkowy czas rozpoczynał się w adwencie. Okres czterech niedziel przed świętami był przeznaczony na bezpośrednie przygotowania do przyjścia Dzieciątka Jezus na świat.

Podczas długich i ciemnych wieczorów przygotowywano ozdoby bożnorodzeniowe do przystrojenia chaty na te wyjątkowe dni. W tym celu wykorzystywano naturalne materiały: m.in. słomę, orzechy, jabłka, a także papier i bibułę. Powstawały wówczas pająki, światy, łańcuchy i wiele innych dekoracji na choinkę lub podłaźniczkę. Na Wigilię i Boże Narodzenie w specjalny sposób przygotowywano także stół.

Dwanaście dni świętowania

Przełom starego i nowego roku, czas najkrótszych dni w roku obfitował w zwyczaje i obrzędy. W tym czasie ludzie starali się zapewnić sobie powodzenie, dobrobyt i obfitość zbiorów w kolejnym roku. Zabiegi magiczne rozpoczynały się już od dnia Wigilii, a ten był naprawdę wyjątkowy. To, co zrobiło się 24 grudnia mogło mieć swój skutek w trakcie kolejnych dwunastu miesięcy. Podobnie jak każde z wigilijnych dań niosło ze sobą znaczenie symboliczne.

Boże Narodzenie, 25 grudnia, jest jednym z najważniejszych świąt w roku, co sprawia, że tego dnia panuje obrzędowa cisza. Ale już kolejnego dnia rozpoczynały się zabawy, odwiedziny i wesołe kolędowanie. Ze śpiewem na ustach i z dobrymi życzeniami, od chaty do chaty, wędrowali kolędnicy w pięknych przebraniach. Okres głównego świętowania trwał jeszcze do Trzech Króli. Natomiast aż do 2 lutego lub do początku Wielkiego Postu panowała ogólna wesołość i karnawałowe zabawy.

Jeśli interesują Cię polskie zwyczaje i tradycje poczytaj o nich więcej klikając w SPIS TREŚCI u góry strony.

Aby być na bieżąco z nowymi wpisami – polajkuj fanpage na Facebooku!