O MNIE

Nazywam się Ewelina Pawlik.

Jestem copywriterem i folklorystą. Ten blog powstał z połączenia tych dwóch pasji.

Z wykształcenia jestem menadżerem kultury (magister zarządzania kulturą, Uniwersytet Jagielloński) oraz dyplomowanym instruktorem zespołu folklorystycznego. To właśnie dzięki dwuletniemu Studium Folklorystycznemu prowadzonemu przez MCK Sokół w Nowym Sączu naprawdę zainteresowałam się folklorem i odkryłam fascynujący świat, który z każdym rokiem odchodzi w zapomnienie. Obecnie prowadzę badania etnograficzne w swoim regionie, a także warsztaty tańca ludowego Krakowiaków Wschodnich.

Zawodowo zajmuję się tworzeniem tekstów i artykułów promocyjnych. Piszę dla mniejszych i większych marek, współpracuję z agencjami marketingowymi pomagając w kreowaniu ich wizerunku w internecie i nie tylko. Wierzę, że dobrze dobrane słowa mają ogromną moc. Więcej o tym, co robię przeczytasz tutaj.

Blog jest połączeniem dwóch moich pasji: pisania i odkrywania folkloru. Chcę usystematyzować wiedzę, którą zdobyłam i którą wciąż poszerzam. Stworzyć miejsce w internecie, gdzie można odkryć uroki XIX-wiecznej wsi, piękno dawnych strojów ludowych, niezwykłe zwyczaje i zapomniane obrzędy. Życie dawnych ludzi inspiruje mnie do odkrywania tego, co dziś zapodziało się między betonem i cegłą: zachwytu nad naturą, cieszenia się z każdej ulotnej chwili i życia w pełni, w zgodzie z otaczającym nas światem.

Pochodzę z Zalasowej i to odkrywanie tej historii interesuje mnie najbardziej. Od roku przeprowadzam wywiady etnograficzne, dzięki którym dowiaduję się fascynujących rzeczy o historii życia i kultury mojej najbliższej okolicy. Informacje, które znajdziesz na Pisane za lasem w większości odnoszą się do historii Małopolski, zwłaszcza wschodniej, grup etnograficznych Krakowiaków i Pogórzan. Więcej o tym skąd czerpię wiedzę, znajdziesz w zakładce Źródła.

Na blogu możesz poczytać, o tym, co odkrywam przeszukując kolejne książki i rozmawiając z osobami, które pamiętają czasy, kiedy to, co nazywamy folklorem było zwyczajnym życiem. Zapraszam Cię do odkrywania tej historii razem ze mną!

Jakiś temat wyjątkowo Cię interesuje albo chcesz, abym szerzej opisała coś, o czym wspomniałam? Zrobię to z przyjemnością! Wystarczy, że do mnie napiszesz.