ROK W KWIATACH

Śmiech dziecka, śpiew i kwiaty. To trzy najpiękniejsze rzeczy na świecie.” Te słowa usłyszałam kiedyś od jednej z szanownych, wcześniej urodzonych, mieszkanek Zalasowej. Tego piękna na dawnej wsi nie brakowało – dzieci było sporo, śpiew umilał każdą chwilę wolną od pracy, towarzyszył też wielu robotom wykonywanym w polu i w zagrodzie. A kwiaty były obowiązkowym elementem każdego przydomowego ogródka.

Na parapetach czerwieniły się krakowiaki. Pod oknami siało się narcyze, konwalie, fiołki, dalie, goździki, floksy, astry. Przy płocie ciągnęły się ku niebu strzeliste malwy, mieczyki i ogromne słoneczniki. Za ogrodzeniem bielił się krzew kaliny, zaraz po tym, jak przekwitły już fioletowe bzy. I tak o każdej porze roku można było podziwiać piękno przyrody. Co jednak w okresie zimowym, gdy natura odpoczywa?

Wtedy sprawne palce gospodyń domowych odwzorowywały cuda z grządek, skręcając i wycinając płatki kwiatów z bibuły. W ten sposób powstawały trwałe kwiaty, które przez cały rok mogły cieszyć oko i zdobić izbę bez konieczności podlewania czy ustawiania w miejscu z dostępem światła.

Kwiaty – czy to żywe, czy sztuczne – miały swoje ważne miejsce w roku obrzędowym oraz w magii ludowej. Towarzyszyły naszym przodkom w każdym okresie roku. Ceniono je nie tylko za ich unikatowe piękno oraz wyjątkowy wygląd, ale również za ich głębsze, symboliczne i magiczne znaczenie.

Co znajdziesz na blogu w ramach projektu ROK W KWIATACH?

Cztery ebooki – o palmie wielkanocnej, wianku na Boże Ciało i bukiecie na Zielną, wieńcu dożynkowym oraz o pająku.
Zawarte będą w nich informacje i ciekawostki oraz szczegółowe instrukcje wykonania wraz ze zdjęciami.

Dwanaście artykułów na temat: bibułkarstwa, plastyki obrzędowej, kwiatów i roślin w kulturze ludowej.

Zajrzyj też na moje media społecznościoweFacebook i Instagram – gdzie znajdziesz dodatkowe posty na te i inne tematy związane z kulturą ludową!

Rok w kwiatach – co już możesz przeczytać?

Bibułkarstwo – by otaczać się pięknem o każdej porze roku

Dekoracje w wiejskiej chacie. Kwiaty bibułkowe w izbie

Jak zrobić tradycyjne kwiaty bibułkowe?

 

Historia palmy wielkanocnej

Z wiejskiego ogródka. Kwiaty w kulturze ludowej

 

Co zrobić ze święconymi ziołami?

Historia wieńca dożynkowego