„Śmiech dziecka, śpiew i kwiaty. To trzy najpiękniejsze rzeczy na świecie.” Te słowa usłyszałam kiedyś od jednej z szanownych, wcześniej urodzonych, mieszkanek Zalasowej. Tego piękna na dawnej wsi nie brakowało – dzieci było sporo, śpiew umilał każdą chwilę wolną od pracy, towarzyszył też wielu robotom wykonywanym w polu i w zagrodzie. A kwiaty były obowiązkowym elementem każdego przydomowego ogródka.
Na parapetach czerwieniły się krakowiaki. Pod oknami siało się narcyze, konwalie, fiołki, dalie, goździki, floksy, astry. Przy płocie ciągnęły się ku niebu strzeliste malwy, mieczyki i ogromne słoneczniki. Za ogrodzeniem bielił się krzew kaliny, zaraz po tym, jak przekwitły już fioletowe bzy. I tak o każdej porze roku można było podziwiać piękno przyrody. Co jednak w okresie zimowym, gdy natura odpoczywa?
Wtedy sprawne palce gospodyń domowych odwzorowywały cuda z grządek, skręcając i wycinając płatki kwiatów z bibuły. W ten sposób powstawały trwałe kwiaty, które przez cały rok mogły cieszyć oko i zdobić izbę bez konieczności podlewania czy ustawiania w miejscu z dostępem światła.
Kwiaty – czy to żywe, czy sztuczne – miały swoje ważne miejsce w roku obrzędowym oraz w magii ludowej. Towarzyszyły naszym przodkom w każdym okresie roku. Ceniono je nie tylko za ich unikatowe piękno oraz wyjątkowy wygląd, ale również za ich głębsze, symboliczne i magiczne znaczenie.
Co znajdziesz na blogu w ramach projektu ROK W KWIATACH?
Cztery ebooki – o palmie wielkanocnej, wianku na Boże Ciało i bukiecie na Zielną, wieńcu dożynkowym oraz o pająku. Zawarte są w nich informacje i ciekawostki oraz szczegółowe instrukcje wykonania wraz ze zdjęciami.
Dwanaście artykułów na temat: bibułkarstwa, plastyki obrzędowej, kwiatów i roślin w kulturze ludowej
Bibułkarstwo – by otaczać się pięknem o każdej porze roku
Dekoracje w wiejskiej chacie. Kwiaty bibułkowe w izbie
Jak zrobić tradycyjne kwiaty bibułkowe?
Z wiejskiego ogródka. Kwiaty w kulturze ludowej
Co zrobić ze święconymi ziołami?
Rózga weselna – kwietny atrybut zaślubin
Kwiaty z bibuły na grób – dawne dekoracje na cmentarzach
Pająk z bibuły: rodzaje tradycyjnych dekoracji
Ludowe ozdoby świąteczne na podłaźniczkę i choinkę
Zajrzyj też na moje media społecznościowe – Facebook i Instagram – gdzie znajdziesz dodatkowe posty na te i inne tematy związane z kulturą ludową!