jak święcić zioła
Rok w kwiatach

Jak święcić zioła?

Święcenie kwiatów i ziół to jeden z najpiękniejszych ludowych zwyczajów. Rośliny cieszą oko, pomagają w zdrowiu i chorobie, potrafią nawet odczynić urok. Te poświęcone mogą to robić z większą mocą! Kiedy i jak święcić zioła w zgodzie z tradycją? Jak przygotować wianek na Boże Ciało, a jak bukiet na Zielnej? Wszystkie te informacje znajdziesz w ebooku!

Co znajdziesz w ebooku?

Wewnątrz ebooka znajdziesz wiele cennych informacji związanych z ziołami w kulturze ludowej. W pierwszej części została zawarta wiedza o zbieraniu ziół – m.in. to kto i kiedy mógł zrywać rośliny, aby te zachowały jak najlepsze właściwości. Ponadto jest tam zawarty krótki opis najpopularniejszych ziół wraz z ich tradycyjnym zastosowaniem w magii oraz medycynie ludowej.

Część druga dotyczy dwóch świąt związanych z ziołami – Bożego Ciała oraz Matki Boskiej Zielnej. Zostały opisane najważniejsze zwyczaje związane z celebrowaniem tych uroczystości, a także informacje o wianku i bukiecie. Kiedy je przygotować, jak święcić zioła, które są ich częścią, jak je potem wykorzystać: to wszystko w jednym miejscu, w sam raz do przyswojenia tuż przed świętami.

Ostatnia część ebooka to praktyczne wskazówki do własnoręcznego przygotowania wianka i bukietu. Znajdują się tu informacje, co do konkretnych roślin, które warto wykorzystać podczas wicia wianka czy komponowania bukietu, techniki przygotowania oraz inne uwagi. Podążając za poleceniami nawet debiutant poświęci zioła ułożone w piękny sposób!

Jak święcić zioła?

 

Ebook to część projektu ROK W KWIATACH realizowanego w ramach
Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
.