historia ubioru
O wszystkim Strój ludowy

Historia pisana ubiorem – WE WEAR CULTURE

Moda jest odbiciem naszej kultury. To, jak się nosimy, wypływa z naszego postrzegania świata, systemu wartości, wychowania i otoczenia. Ale czy ubrania mogą tworzyć kulturę? Czy można kulturę poznawać poprzez studiowanie historii ubioru? Google przekonuje nas, że tak. W internetowym muzeum zaprasza na wystawę WE WEAR CULTURE – to historia ubioru przedstawiona w nowoczesny sposób. Co ciekawego znajdzie tam ktoś zainteresowany kulturą ludową?

Ubrania – niezwykła codzienność

Czy zastanawiałeś się kiedyś jaką rolę w Twoim życiu pełnią ubrania? Czy są tylko czymś, co zakładasz, żeby być ubranym czy może starasz się, aby przez bycie ubranym wyrazić siebie? To, w jaki sposób oddziałują na nas rzeczy, które wkładamy na siebie udowodniono już nie raz. Dress code w korporacjach, właściwie dopasowane stroje do sytuacji w codziennym życiu czy tzw. power look – każdy z tych przykładów jest potwierdzeniem tego, że strój odgrywa niebagatelną rolę w naszym życiu. A historia ubioru jest wspaniałą opowieścią o historii naszej kultury.

WE WEAR CULTURE – Historia ubioru w nowoczesnej odsłonie

Ponad 3 tysiące lat światowej mody, ukazane na 400 wirtualnych wystawach stworzonych przez ponad 180 instytucji z całego świata. Już same liczby robią ogromne wrażenie. Za realizacją tego niezwykłego przedsięwzięcia stoi Google Cultural Institute, czyli organizacja, której celem jest udostępnianie światowego dziedzictwa online.

We wear culture to wystawa, na której zobaczysz wszystko, co związane jest z procesem powstawania i trwania ubrań. Od sposobów uprawy lnu czy bawełny, poprzez hafty, koronkarstwo i techniki tworzenia materiałów, aż po gotowe stroje od czasów najdawniejszych po najnowsze. W projekcie biorą udział instytucje kultury, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe z Nowego Jorku, Paryża, Londynu, Tokio, São Paulo i innych miast świata. Dzięki tej różnorodności na wystawie można podziwiać zarówno stroje ludowe z Japonii, modę lat XX. Afryki, najpiękniejsze suknie epoki wiktoriańskiej czy trendy w modzie ostatnich dziesięcioleci.

Wystawa obejmuje wykonane w wysokiej rozdzielczości zdjęcia, filmy, także te kręcone w 360° oraz Street View. Obok nowoczesnych form znajdują się też stare rysunki i obrazy oraz historyczne filmy. Do tego, jak w każdym dobrym muzeum krótka informacja i ciekawostki, jak od przewodnika oprowadzającego nas po ekspozycjach. Wszystko to możesz zobaczyć tutaj: WE WEAR CULTURE

Polskie wystawy w internetowym muzeum Google

A co ciekawego może znaleźć na tej wystawie ktoś zainteresowany kulturą ludową? Bardzo dużo. Swoje zbiory udostępniło bowiem Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Na 7 ekspozycjach można znaleźć stroje ludowe z największych regionów w Polsce, obejrzeć z bliska najciekawsze elementy ubioru i zobaczyć archiwalne filmy i zdjęcia. Tu znajdziesz kilkanaście małopolskich gorsetów, zobaczysz jak dawniej wyglądała procesja Bożego Ciała w Łowiczu (film z 1939 roku!) i obejrzysz z bliska hafty i zdobienia na męskich sukmanach.

Kolejna polska instytucja prezentująca ekspozycję w ramach tego projektu to Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Tutaj masz szansę zobaczyć nieco młodsze eksponaty, m.in. materiały w kwiaty (także tybety) i stroje z ich wykorzystaniem z lat 60., 70. i 80. XX wieku.

Muzeum Historii Katowic z kolei prezentuje historię śląskiego stroju ludowego: wyjątkowe zdjęcia kwiatowych jakli, kiecek i zapasek, kilka odmian stroju tego regionu, różne rodzaje chust zakładanych przez mieszkanki Śląska.

Pięknie hafty. Ze wzornika i żurnala to ekspozycja przygotowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie. Szczególnie przemyślana prezentacja zawiera stroje i akcesoria od XVIII wieku. Kunszt wykonania zdobień na pokazywanych eksponatach zachwyci nie jednego zwiedzającego!

Ta wystawa może wciągnąć na długie godziny. A co najlepsze: bez biletów, bez pokonywania setek kilometrów od instytucji do instytucji – wszystko w zasięgu kliknięcia myszką. Taka digitalizacja tworzy prawdziwe muzea przyszłości!