wróżby andrzejkowe
Zwyczaje i obrzędy

Wróżby andrzejkowe: jak odkryć przyszłość w listopadowy wieczór?

Wieczór przed wspomnieniem świętego Andrzeja w domach spotykały się panny, aby odkryć przyszłość. Starały się zobaczyć swego przyszłego męża w cieniu z wosku, wysłuchać kierunku, z jakiego przyjdzie, czy poznać jego imię po skórce jabłka. A jakie były jeszcze inne wróżby andrzejkowe?

Magiczny wieczór Andrzeja

Czas jesieni sprzyjał refleksjom i oddawaniu się różnego rodzaju praktykom duchowym. Dawniej wierzono, że w długie, mgliste wieczory listopada świat realny spotyka się ze światem ponadzmysłowym. Natomiast byty pozostające poza rzeczywistością posiadają tajemną wiedzę na temat przeszłości i przyszłości. Wystarczy je odpowiednio poprosić, by nam również udzieliły swojej mądrości…

Ostatnie dni listopada to także czas zakończenia roku liturgicznego i początek adwentu. Ten okres zmiany, przejścia z jednego do drugiego, w kulturze ludowej zawsze sprzyja wróżbom, kontaktom z duchami i innymi siłami pozaludzkimi. To dlatego w wigilię św. Katarzyny i wigilię św. Andrzeja młodzi ludzie spotykali się, by odkryć swoją miłosną przyszłość.

Wróżby andrzejkowe – w samotności i w grupie

Wróżenie w wieczór 24 lub 29 listopada odbywało się w samotności lub w grupie znajomych kawalerów i panien. Znane są różne wróżby andrzejkowe, ale  do tych najbardziej rozpowszechnionych zalicza się wróżbę z laniem wosku.

Do jej wykonania potrzeba: świecy do wytopienia wosku, klucza z dużym oczkiem oraz miski z chłodną wodą.
Przebieg wróżby:
1) Zapal świecę i zaczekaj aż wytopi się wosk.
2) Wosk przelej przez otwór w kluczu do miski z wodą. Zrób to jednym płynnym ruchem
3) Zaczekaj aż wosk stwardnieje.
4) Wyciąg zastygnięty wosk z wody i zobacz, jaki utworzy cień na ścianie (tu także przyda się zapalona świeca).
Interpretacja: Wróżbę interpretuje się nie z kształtu, jaki tworzy wosk, ale z cienia na ścianie. Cień ukaże sylwetkę przyszłego partnera, jego atrybut (np. strzelba – wojskowy, książka – uczony, kierownica– kierowca), inicjał imienia lub inną formę, która będzie przywodzić na myśl konkretną osobę.

Ważnym znakiem ukazującym przyszłość były sny. Aby wyśnić swojego przyszłego narzeczonego lub narzeczoną należy jednak spełnić kilka warunków – dzień wcześniej pościć, a wieczorem odmówić gorliwie modlitwę do św. Andrzeja. Dla jeszcze większej pewności, że wyśnimy swoją przyszłość, obok łóżka trzeba położyć miskę z wodą. Nad wodą powinien biec miniaturowy mostek z patyczków, którym niezawodnie przyjdzie sen o ukochanej osobie.

Wróżby andrzejkowe DO POBRANIA!

Specjalnie dla Was przygotowałam plik pdf, w którym zostały zapisane wszystkie najpopularniejsze sposoby na odkrywanie przyszłości w listopadowe wieczory. Możecie wykorzystać instrukcje podczas zabaw ostatkowych lub samemu – w środku znajdują się opisy wróżb zarówno indywidualnych, jak i tych, które lepiej sprawdzą się w grupie.

Dobrej zabawy!