magia spódnicy
O wszystkim Strój ludowy

Magia spódnicy – wyjątkowy kobiecy atrybut

30 października to Dzień Spódnicy. W tym roku to święto przypada na wyjątkowo gorący czas protestów i strajków kobiet, co tym bardziej podkreśla jego wagę. Spódnica to dziś charakterystyczny element damskiego ubioru. Przez jedne kochana i noszona na co dzień, przez inne omijana szerokim łukiem. Dawniej jedyna możliwość ubioru dla kobiet – a gdzie kryje się magia spódnicy?

Spódnica – kobieca od zawsze?

Najdawniejszym typem ubioru była suknia. Prosta konstrukcja pozwalająca na ochronę przed warunkami atmosferycznymi oraz zakrywająca ciało była podobna dla kobiet i mężczyzn. Z czasem suknie stawały się coraz bardziej skomplikowane i wyewoluowały w kierunku dwóch części – koszuli oraz spódnicy. Przez wiele lat, w różnych kulturach spódnica nie była wiązana jednoznacznie z kobietami, ponieważ nosili je także mężczyźni.

W polskiej kulturze ludowej spódnica to element typowo damskiego ubioru. Halki, spódnice, kiecki, zapaski – to wszystko odzież przeznaczona dla dziewcząt, kobiet i starszych bab. Ponieważ często spódnica zawierała najwięcej materiału starano się, by była piękna, ozdobna, bogato haftowana lub zdobiona tasiemkami czy obszyciami.
Przeczytaj o spódnicach w Małopolsce: ogólnie, farbanice, tybetki

Magia spódnicy

Spódnica jest ściśle związana z kobietą, więc w wielu kulturach nabiera właściwości magicznych. W kulturze romskiej, gdzie bardzo mocno przestrzegane są zasady czystości i skażenia, kobieca spódnica ma moc czynienia nieczystym. Dlatego, że jest noszona przez kobietę, co już czyni ją niebezpieczną dla mężczyzny, szczególnie jeśli kobieta w danym czasie miesiączkuje. Nawet otarcie się o spódnicę przez mężczyznę, czyni go skażonym i zobowiązuje do wykonania rytualnego oczyszczenia.

Istnieją także przekazy o słowiańskich tradycjach dotyczących mocy spódnic. Według nich spódnica pomaga nawiązać połączenie energetyczne z Matką Ziemią. Tym samym pozwala na zwiększenie żeńskiej energii w ciele i polepszenie funkcjonowania organizmu. Aby jak najwięcej czerpać z energii ziemi, kobieta powinna nosić długie spódnice, które sprzyjają powstawaniu tzw. stożka energetycznego i ułatwiają transfer energii.

Współczesna nauka nie potwierdza tych teorii. Jednak istnieje wiele badań o szkodliwym wpływie ciasnych spodni na kobiece zdrowie. Ucisk i skrępowanie okolic narządów rodnych może prowadzić do chorób pęcherza, zapaleń czy infekcji. Zdecydowanie lepiej więc pozwolić sobie na swobodę w spódnicy i w ten prosty sposób zadbać o swoje zdrowie.

30 października – Dzień Spódnicy

Współcześnie kobiece spódnice często przegrywają z wygodą spodni. Jednak na różnego rodzaju uroczystości, rodzinne okazje czy eleganckie wydarzenie wiele kobiet wciąż wybiera długie lub krótkie spódnice, które podkreślają damskie kształty i pięknie modelują sylwetkę. Także współczesne spódnice nadają nieco aury tajemniczości, sprawiają, że kobiecość (rozumiana na różne sposoby) wychodzi na plan pierwszy.

30 października to dobry moment na przegląd szafy i ponowne zainteresowanie się spódnicami. Może jednak nie są aż tak niewygodne i krępujące? Może wystarczy nieco inny model, aby odkryć prawdziwą magię spódnicy? Warto dać spódnicy szansę!