jak zrobić wieniec dożynkowy
Rok w kwiatach

Jak zrobić wieniec dożynkowy?

Święcenie wieńców dożynkowych to jedna z najchętniej kultywowanych tradycji łączących wiejskie społeczności. Każdego roku w tysiącach polskich wiosek zbierają się więc grupy osób chcące w ten wyjątkowy sposób podziękować za plony i prosić o urodzaj w kolejnym roku. Jak wykonać wieniec, by był zgodny z tradycją? Wszystko, co potrzebujesz wiedzieć o tym jak zrobić wieniec dożynkowy – znajdziesz w ebooku!

Co znajdziesz w ebooku?

W ebooku znajdziesz wszystkie informacje związane z tradycjami obchodzenia dożynek oraz wicia wieńca dożynkowego. Część pierwsza dotyczy żniw i obrzędów związanych z żęciem zboża: od zażynek, przez pomoc sąsiedzką podczas pracy aż do dożynek. Uwzględniono tu także opis najstarszych dożynek na dworach i tych późniejszych mających charakter uroczystości państwowych.

Kolejna część to opowieść o wieńcu dożynkowym i jego historii. O tym, jak ważne dla naszych przodków było zboże. O tym, jak zostawiano na polu kępkę kłosów. I wreszcie o tym, jak przygotowywano wieniec w podzięce za urodzaj ziemi.

Część trzecia to część praktyczna, w której zostały zawarte wszelkie informacje dotyczące przygotowania wieńca dożynkowego. Znajdują się tam wiadomości o materiałach niezbędnych do wicia tradycyjnego wieńca oraz opisy kolejnych etapów tego procesu. Tekst ilustrują liczne zdjęcia wieńców dożynkowych z ostatnich lat.

Jak zrobić wieniec dożynkowy?

 

Ebook to część projektu ROK W KWIATACH realizowanego w ramach
Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.