O MNIE

Nazywam się Ewelina Pawlik.

Jestem copywriterką i folklorystką. Ten blog powstał z połączenia tych dwóch pasji.

Z wykształcenia jestem menadżerką kultury (magister zarządzania kulturą, Uniwersytet Jagielloński) oraz dyplomowaną instruktorką zespołów folklorystycznych. To właśnie dzięki dwuletniemu Studium Folklorystycznemu prowadzonemu przez MCK Sokół w Nowym Sączu naprawdę zainteresowałam się folklorem i odkryłam fascynujący świat, który z każdym rokiem odchodzi w zapomnienie. Prowadzę badania etnograficzne w swoim regionie oraz warsztaty tańca ludowego.

W 2020 roku został wydany obszerny album Folklor polski, którego jestem współautorką. W 2022 roku realizuję projekt Rok w kwiatach w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Blog jest połączeniem dwóch moich pasji: pisania i odkrywania folkloru. Chcę usystematyzować wiedzę, którą zdobyłam i którą wciąż poszerzam. Pragnę tworzyć miejsce w internecie, gdzie można odkryć uroki XIX-wiecznej wsi, piękno dawnych strojów ludowych, niezwykłe zwyczaje i zapomniane obrzędy. Życie dawnych ludzi inspiruje mnie do odkrywania tego, co dziś zapodziało się między betonem i cegłą: zachwytu nad naturą, cieszenia się z każdej ulotnej chwili i życia w pełni, w zgodzie z otaczającym nas światem.

Pochodzę z Zalasowej i to odkrywanie tej historii interesuje mnie najbardziej. Od 2018 roku przeprowadzam wywiady etnograficzne, dzięki którym dowiaduję się fascynujących rzeczy o historii życia i kultury mojej najbliższej okolicy. Informacje, które znajdziesz na Pisane za lasem w większości odnoszą się do historii Małopolski, zwłaszcza wschodniej, grup etnograficznych Krakowiaków i Pogórzan. Więcej o tym skąd czerpię wiedzę, znajdziesz w zakładce Źródła.

Na blogu możesz poczytać, o tym, co odkrywam przeszukując kolejne książki i rozmawiając z osobami, które pamiętają czasy, kiedy to, co nazywamy folklorem było zwyczajnym życiem. Zapraszam Cię do odkrywania tej historii razem ze mną!

Jakiś temat wyjątkowo Cię interesuje albo chcesz, abym szerzej opisała coś, o czym wspomniałam? Zrobię to z przyjemnością! Wystarczy, że do mnie napiszesz.