co robić latem
Wiejski slow life

Wykorzystaj lato!

Trwają upragnione przez wielu wakacje. W końcu jest czas na to, aby wyplewić ogródek, skosić na spokojnie trawę, wyremontować pokój, naprawić nagromadzone przez cały rok rzeczy… Lato na wsi nigdy nie kojarzyło się z odpoczynkiem – żniwa oznaczały ogromną ilość pracy. Jednak dziś możemy pozwolić sobie na więcej leniuchowania i czerpać całymi garściami z urlopu czy choćby wolnego weekendu. Co robić latem, aby naprawdę wykorzystać ten czas?

Lato – czas pracy czy odpoczynku?

Niegdyś najcieplejsze i najdłuższe dni w roku dawały możliwość dłuższej pracy w polu i zebrania większej ilości plonów. Czas żniw, zbierania owoców, sianokosów był czasem intensywnego i wymagającego wysiłku, z którego potem korzystano przez pozostałą część roku. Ala nawet pomimo nawału pracy znajdowano czas na odpoczynek. Obowiązkowo w południe, w najcieplejszym momencie dnia (w obawie przed południcą…), ale również wieczorem i w niedzielę. Zdarzały się niespodziewane sytuacje, np. nadchodząca burza czy wichura, kiedy trzeba było nawet w nocy wstać i ratować plony przed zalaniem. Jednak odpoczynek po wytężonej pracy był tym bardziej przyjemny.

Obecnie nie pracujemy już zgodnie z rytmem roku lub dnia. Od jesieni po wczesną wiosnę – wtedy kiedy prace w polu kiedyś spowalniały, my intensywnie pracujemy. Od wiosny do jesieni – także pracujemy. Nie pozostawiamy sobie zbyt wiele czasu na regenerację sił, cieszenie się ze zwykłych rzeczy czy leżenie na kocu z książką. Dlatego od naszych przodków możemy uczyć się poszanowania dla własnego czasu i organizmu: wolna niedziela, weekend lub dłuższy urlop są świetną okazją, aby wykorzystać lato. Zwłaszcza na wsi!

A co robić latem, żeby się nie nudzić i prawdziwie odpocząć? Najlepiej spędzać czas aktywnie – robiąc cokolwiek. Jeśli potrzebujesz odespać zarwane noce, pozwól sobie na jeden lub dwa dni w piżamie, a resztę wolnego wykorzystaj w pełni!

Co robić latem?

Ruszaj się! Ruch jest dobry na wszystko 🙂 Nie musisz od razu iść na siłownię. Weź rower i przejedź się po swojej miejscowości którąś z jeszcze nie poznanych dróżek. Idź na spacer do lasu albo po prostu – chodź (i nie przejmuj się dziwnymi spojrzeniami sąsiadów). Biegaj. Skorzystaj z wielu zajęć prowadzonych w ośrodkach kultury, klubach fitness albo w parkach, na trawie. Tańcz: znajdź zespół regionalny albo inne zajęcia taneczne – wyrobisz kondycję i po każdych zajęciach wyjdziesz w uśmiechem na twarzy!

Poznawaj! Uczenie się nowych rzeczy, odkrywanie i próbowanie potrafi wciągnąć. Wolne dni to świetny moment na opanowanie nowych umiejętności, zagłębienie się w nową dziedzinę wiedzy albo podróżowanie – także to bliskie. Często jedziemy gdzieś daleko, aby podziwiać piękne budowle, a nie wiemy jakie skarby mamy pod nosem. Znajdź przewodniki ze swojego regionu i zaplanuj choć jeden dzień na poznawanie go. Jeżeli jesteś z Małopolski, możesz poznać wiele niezwykłych miejsc w trakcie Otwartych Wrót Pogórza w pierwszy weekend sierpnia!

Gotuj! Ale nie tak jak zwykle – znajdź nowy przepis i go wypróbuj. Zbierz z drzewa lub krzaczka sezonowe owoce i zrób ciasto, którego jeszcze nie jadłeś. Usmaż na grillu warzywa, przygotuj nowy sos. Spróbuj ugotować coś, na co zawsze miałeś ochotę. Wolne dni sprzyjają eksperymentowaniu w kuchni, a gotowanie nowych rzeczy potrafi być fascynujące! (Nawet dla osób, które za tym nie przepadają – potwierdzone osobiście!)

Leniuchuj! Niby miało być aktywnie, ale chwila odpoczynku po całym dniu zwiedzania lub ruszania się jest wskazana. Wyjdź do ogrodu, weź książkę (albo nie), schłodzony napój, maliny i urządź sobie piknik pod domem. Zobaczysz, że taki wymiar leniuchowania w ciepły wieczór jest najlepszy! I najważniejsze – zostaw laptopa i smartfona w domu, bez nich odpoczywa się lepiej, naprawdę!

Korzystaj! Z wszystkiego, co Cię otacza. Pomyśl o tym wszystkim, o czym myślałeś w zimie, że zrobisz to latem. Jest ciepło, mamy długie wieczory i tysiące sposobów, aby je wykorzystać. Z pewnością masz coś, co odkładałeś na czas, kiedy w końcu będzie można swobodnie posiedzieć na zewnątrz – teraz jest ten czas, więc to zrealizuj!

Lato czeka!

Nawet jeżeli nie wyjeżdżasz na długi zagraniczny urlop możesz sprawić, że to lato będzie zupełnie wyjątkowe. Zamiast żałować, że nie możesz pozwolić sobie na tygodniowe wakacje lub wolny tydzień, wykorzystaj to, co masz i ciesz się z lata! Za dwa-trzy miesiące znowu będzie chłodno i wiele z tych rzeczy, które możesz robić teraz nie będzie już możliwe. Stwórz swoją listę tego co robić latem i rozkoszuj się nim na swój sposób póki trwa!