podcasty o folklorze
O wszystkim

Co posłuchać? Podcasty o folklorze i nie tylko

Kiedyś się czytało, później oglądało, teraz się słucha. Podcasty bezsprzecznie zawładnęły rynkiem rozrywki. Choć w angielskojęzycznym internecie nie brakowało niszowych tematów, w polskiej sieci królowały słuchowiska poruszające tematykę ogólnożyciową. Do czasu – dziś polecę Wam trzy miejsca, w których można posłuchać wielu ciekawych wypowiedzi na temat folkloru, ludowości i kultury ludowej.

Czym są podcasty? To programy internetowe przypominające audycje radiowe, ponieważ nagrywany jest tylko dźwięk, bez obrazu. W sam raz na drogę do szkoły lub do pracy, podczas sprzątania czy prasowania i zawsze wtedy, kiedy nie ma możliwości, by coś oglądać, a można wykorzystać czas na słuchanie.

Słowiańskości – o kulturze Słowian kiedyś i dziś

Słowiańskości to najmłodszy z podcastów, które słucham. Autorka opowiada o dawnej kulturze Słowian, ale również o kulturze ludowej i folklorze. Jako że oba te tematy są ściśle ze sobą powiązane – warto posłuchać, nawet jeśli najdawniejsze wierzenia z naszych ziem nie są Waszą pasją. W odcinkach Słowiańskości nie brakuje definicji i naukowego podejścia, co pomaga wiele zrozumieć i uporządkować. Zapoznanie się z przedchrześcijańskimi zwyczajami i wierzeniami sprawia, że świat kultury ludowej staje się jeszcze ciekawszy. Ukazuje w jaki sposób przez wieki łączyły się dwa wielkie systemy myślowe, religijne, jak kształtowały się obrzędy i zwyczaje.  Z folklorystycznego punktu widzenia najbardziej polecam wyjątkowo ciekawy odcinek o lalkach obrzędowych, a także te o folku i demonologii.

Strona internetowa Słowiańskości
YouTube
Spotify

Mówi wieko – o śmierci z każdej strony

Fanpage na Facebooku o tej nazwie już od dawna prezentuje swoim obserwatorom cmentarno-śmiertelne historie z tego i z innych światów. Od kilku miesięcy autor przygotowuje także podcasty. Opowiada o postrzeganiu zjawiska śmierci, o tym, jak ludzie na przestrzeni wieków traktowali zmarłych, a także o demonach i zjawiskach nadprzyrodzonych związanych ze śmiercią. Z interesujących, choć moim zdaniem zdecydowanie za krótkich odcinków, dowiedziałam się choćby o tym, że w XIX wieku zupełnie odmieniło się podejście do zmarłych: od strachu i niechęci do opłakiwania i modlitwy wstawienniczej. W tym roku w Warszawie odbywają się również spotkania na żywo z autorem. Można odsłuchać tych dłuższych prelekcji m.in. o zaświatach i Rzeczpospolitej Nadprzyrodzonej. Polecam zwłaszcza dla wielbicieli demonów, duchów i zjaw!

Facebook Mówi Wieko (do pooglądania i poczytania)
YouTube
Spotify

Podcasty o folklorze – audycje Radiowego Centrum Kultury Ludowej

Czy audycje radiowe można nazwać podcastami? Nie wiem. Ale te, o których chcę napisać idealnie wpisują się w tę ideę. Zapewne dla większości osób czytających tego bloga nie będzie nowością informacja, że Dwójka Polskiego Radia przedstawia na swojej antenie muzykę i kulturę ludową. Funkcjonuje także Radiowe Centrum Kultury Ludowej, które jest skarbnicą wiedzy dla wszystkich pasjonatów folku i folkloru. Jeśli jednak, tak jak ja, nie masz możliwości słuchać radia akurat w tych godzinach, kiedy emitowany jest ciekawy program, oto najlepsze audycje.

Codziennie o 15.15 w Dwójce można posłuchać Magazynu Źródła. W ramach programu odbywają się spotkania z muzykami i etnografami. Czasem są opowieści o kulturze ludowej, innym razem relacje z wydarzeń. Słowem – wszystko, co najciekawsze w folklorze. Wszystko do przesłuchania tutaj.

Kolejne trzy audycje są znacznie krótsze, w sam raz do popołudniowej kawy lub na krótki spacer. Źródełko to program, który przybliża kulturę ludową, zwyczaje i życie na dawnej wsi w sposób przystępny dla dzieci. Abecadło etnografa to seria krótkich wypowiedzi dotyczących konkretnych zagadnień np. obrzędów, świąt lub pojęć z zakresu etnologii i etnografii. Seria Pierwsze kroki to natomiast opowieści o tańcach ludowych i narodowych.

Słuchacie podcastów czy może wolicie poczytać? A może znacie inne programy warte odsłuchania?