Starsze panie śpiewające z kartkami w rękach i przestępujące z nogi na nogę w takt akordeonowej muzyki. Albo dzieci w krakowskich strojach wręczające kwiaty przedstawicielom władzy. Ewentualnie Kapela Ciupaga lub Rokiczanka. To kilka najbardziej znanych elementów FOLKLORU występujących w naszym dzisiejszym świecie – najczęściej mało atrakcyjnych, ale niezbędnych podczas każdych wiejskich dożynek. Dlaczego zdecydowałam się pisać o czymś takim?
Kiedy zaczniesz interesować się folklorem, możesz trafić na kilka jego przejawów: na te, które opisałam powyżej i które z kulturą ludową zazwyczaj nie mają wiele wspólnego, na folklor stylizowany w zespołach pieśni i tańca, takich jak Mazowsze czy Śląsk albo na kulturę ludową odtworzoną ze szczególną dbałością o poprawność stroju, języka, muzyki, zwyczajów itd.
I to ten trzeci jest dla mnie najbardziej interesujący. Wykonawcy, którzy pragną pokazać na scenie prawdziwe życie ludzi na wsi 100-150 lat temu, biorą na siebie trudne zadanie. Ponieważ w ich rękach nie leży jedynie przekazanie słów piosenki, melodii lub kroków tańca. Prezentując program mają na scenie pokazać obyczajowość, skomplikowane relacje społeczne, inny język, styl bycia, a nawet inny ustrój polityczny, jeśli mówimy o czasach przed I wojną światową.
Odkrywanie tego złożonego systemu: zwyczajów, wierzeń, świąt, strojów, muzyki, tańca i pracy potrafi być niezwykle angażujące i inspirujące. Wchodząc w ten świat i zagłębiając się w niego, powoli zaczynasz wydobywać z mroku (nie tak bardzo zamierzchłych) dziejów sposób myślenia Twoich pra-pradziadków. Coraz bardziej rozumiesz przez to swoich dziadków, ich przyzwyczajenia, powiedzenia, przywiązanie do tradycji. I krok po kroku zaczynasz lepiej rozumieć też to, co dzieje się dzisiaj. To, co jest tak bardzo inne. To, co zmieniło się na dobre. I to, czego dziś brakuje.
I właśnie dlatego powstał ten blog – odkrywanie świata, którego już nie ma jest pasjonującą podróżą, którą chciałam się podzielić z Tobą, Drogi Czytelniku.
Znajdziesz tu różne informacje, ale ich wspólnym mianownikiem będzie folklor i kultura ludowa: to jaka była kiedyś, jak się zmieniała i jaka jest dzisiaj.
Wspólnie otwórzmy drzwi do zapomnianego świata i zobaczmy dawne codzienne życie prostych ludzi.