Czas od maja do września to od kilku lat okres największej aktywności dla zespołów regionalnych. Liczne imprezy gminne i nie tylko, dożynki, przywitania i pożegnania lata oraz festiwale folklorystyczne zapełniają kalendarze artystów oraz widzów. Warto więc wykorzystać lato na wizytę na wydarzeniach poświęconych kulturze ludowej. Albo zobaczyć je online.
Kultura ludowa podbija scenę
Z roku na rok przybywa zespołów, które w swojej artystycznej działalności korzystają z dorobku kultury ludowej. Świat staje się dla nas bliższy poprzez ułatwioną komunikację i internet, ale równocześnie coraz bardziej potrafimy docenić to, co prawdziwie nasze. Muzyka popularna inspiruje się folkowym brzmieniem, na popularności zyskują nie tylko zespoły muzyczne, ale również śpiewacy i instrumentaliści.
Zespoły regionalne sięgają po tradycyjne tańce i muzykę, ale także coraz bardziej wnikają w kulturę ludową. Odtwarzają dawne obrzędy i zwyczaje, rekonstruują sytuacje z przeszłości, pokazują życie na dawnych ziemiach polskich. Festiwale folklorystyczne są chwilowym wehikułem czasu: tam czas zatrzymał się 150 lat temu, a ludzie, którzy się na nich pojawiają starają się jak najlepiej odnaleźć w tej nowej-starej rzeczywistości. Takie imprezy są gratką dla miłośników folkloru, ale z pewnością wielu osobom spodoba się ich klimat. Muzyka, taniec, śpiew, wspólne biesiadowanie i wymiana doświadczeń to coś, co zapamiętuje się na długi czas i na co czeka się później cały rok, do kolejnej imprezy.
Festiwale folklorystyczne – gdzie warto się wybrać?
Podczas lata w wielu miejscach Polski można spotkać się z żywą kulturą ludową. Od maja do września odbywają się liczne konkursy muzyki ludowej oraz festiwale folklorystyczne. Na wydarzeniach tego typu występują zespoły pokazujące folklor różnych części naszego kraju, ale także folklor zagraniczny. Zwłaszcza w okresie wakacyjnym w wielu miejscowościach wypoczynkowych odbywają się festiwale, na które zapraszane są zespoły z różnych części Europy i świata. To idealne okazje do tego, by zapoznać się z kulturą wielu zakątków naszego globu.
Jakie festiwale warto odwiedzić? O tym szerzej przeczytasz w artykule, który ukazał się w Magazynie Folkstar. Wśród małopolskich przeglądów warto zobaczyć choćby Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu i Tydzień Kultury Beskidzkiej odbywający się w kilku miejscowościach Małopolski południowo-zachodniej. W tym roku te imprezy już się zakończyły, ale nic straconego! Zapisy wideo możesz zobaczyć na stronach instytucji kultury tu (MCK Sokół) oraz tu (Tydzień Kultury Beskidzkiej). Warto kliknąć w linki i nawet w domowym zaciszu poczuć ten wyjątkowy festiwalowy klimat radości, równości i międzypokoleniowego oraz ponadgranicznego braterstwa!