Woda jest kobietą. Czy to oczywiste skojarzenie?
Nie wiem. Ale mnogość znaczeń i pasujących do siebie odniesień pomiędzy wodą i kobietą jest zachwycająca!
„Woda jest tak delikatna, że przecieka przez palce i tak mocna, że kruszy skałę i burzy domy” tym stwierdzeniem kongres się rozpoczął i nakreślił pierwsze piękne skojarzenie z kobietą. Wszak płeć piękna może być delikatna i niewinna, ale równocześnie niepowstrzymana i silna.
Bez wody nie ma nic. Dzięki jej kroplom rodzi się życie, wzrasta, rozkwita, owocuje. Tam, gdzie brakuje wody, zostaje tylko wyjałowiona pustynia. Bez kobiet nie ma życia. Dzięki nim człowiek się pojawia, wzrasta i rozkwita. Wody kobiety to pierwsze środowisko naszego życia.
Woda jest. Niezauważalnie, ale ciągle. Wypełnia codzienność, wspomaga, zaspokaja. Gdy zaczyna jej brakować, dopiero wtedy zaczyna być zauważalna. Praca kobiet i ich obecność w życiu społecznym podobnie – jest, choć niewidoczna i dopiero gdy z różnych przyczyn jej braknie widać jej ogrom.
Woda występuje w przyrodzie w kilku stanach skupienia. Przechodzi z jednego do drugiego mając inne właściwości, a jednocześnie będąc wciąż niezmienna. Kobiety przyjmują wiele ról w swoim życiu, realizują siebie w najróżniejszy sposób, wciąż jednak będąc sobą – w różnych odsłonach.
Woda jest ważną częścią wielu obrzędów i czynności magicznych: oczyszcza, uświęca, zabiera zło, jest pośrednikiem między światami. Za to, że kobieta również pośredniczy w dziele stworzenia przez setki lat była uznawana za nieczystą, mającą kontakt ze złem. A jednocześnie jest niezbędna w powołaniu nowego życia…
TUTAJ przeczytasz tekst ideowy VII Kongresu Kultury Regionów.
A TUTAJ tekst o kobiecie w kulturze ludowej.
To tylko kilka myśli. Nie sposób podsumować tego, co się działo podczas trzech dni i kilkunastu wydarzeń kongresowych. Nie sposób też podsumowywać znaczenia i symboliki wody w kulturze, a co za tym idzie – także miejsca i znaczenia kobiety.
Podczas paneli dyskusyjnych poruszane były kwestie kobiety i wody w kulturze m.in. afrykańskiej. Choć ta wydaje się być bardzo odległa od naszej, swojskiej kultury ludowej to można wyodrębnić wiele podobieństw. A to świadczy o tym, że powiązanie kobiety i wody, wody i kobiety jest w pewien sposób uniwersalne dla całego świata.