jak zrobić pająka z bibuły
Rok w kwiatach

Jak zrobić pająka z bibuły?

Pająki to najbardziej efektywne dekoracje ludowe. Ze słomek, bibuły, drutu i nitek, gospodynie potrafiły wyczarować niezwykłe formy przestrzenne, które zdobiły chatę na święta i przez cały rok. Pająki były mniejsze i większe, z kwiatami lub bez, minimalistyczne lub bogato zdobione. Ich oryginalny kształt sprawia, że do dziś chętnie wykorzystuje się je do ozdoby wnętrz. Jak zrobić pająka z bibuły?

Co znajdziesz w ebooku?

W darmowym ebooku znajdziesz wszystkie informacje teoretyczne i praktyczne o ludowych pająkach. Część I to obszerny opis dekoracji stosowanych w dawnych wiejskich izbach, ich symboliki i powiązań z rokiem obrzędowym. Została tu także zawarta charakterystyka pająków oraz ich rodzaje występujące na terenie całej Polski. Źródłem tego zestawienia jest praca etnograficzna Tadeusza Seweryna „Podłaźniki”, czyli chyba jedyna publikacja traktująca tak szeroko o pająkach.

Część II to praktyczne wskazówki do samodzielnego wykonania pająka. Została tu przedstawiona szczegółowa instrukcja krok po kroku do zrobienia pająka żyrandolowego zdobionego kwiatami bibułkowymi. Tą efektowną formę dekoracji ludowej można wykonać stosunkowo szybko i prosto – wszystko o tym, jak zrobić pająka z bibuły znajduje się właśnie tutaj!

Jak zrobić pająka z bibuły?

pająk z bibuły

 

Ebook to część projektu ROK W KWIATACH realizowanego w ramach
Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.